هیئت مطلوب، هیئت معرفت افزا و بصیرت افراست/ حجت الاسلام و المسلمین سید عبدالحمید شهاب

۰۰۰۱۲۴۳۲۵۵۰۱۲۷۹۸۹۴۷۱۲۴۸۷

اگر زیارت من، پیاده رفتن من، دعا کردن من تحت قبه سیدا لشهدا علیه السلام، به سر و سینه زدن من، چه در بعید و چه در قریب که همه شان جزء شعائر حسینیه است و شعائر امام حسین علیه السلام هم شعارالله است، طوری نباشد که یک تغییر ماهوی در محب امام حسین علیه السلام ایجاد کند، مطمئن باشید روز قیامت امام حسین علیه السلام اول شاکی خصوصی از محبش است.
امام حسین علیه السلام خون خود را در راه خدا داد تا جهالت از بین برود، نه اینکه به اسم شعائر حسینی جهالت را به مردم حمل کنند. در دیدار امسال مبلغین با مقام معظم رهبری، آقا فرمودند: هیئت مطلوب، هیئتی ست که در آن معرفت افزایی و بصیرت افزایی صورت گیرد. هر مجلس سه عنصر اصلی دارد: واعظ، مداح و اداره کننده. هر سه وظیفه این امر را بر عهده دارند. سید الشهدا علیه السلام نامه ای دارند به اهل بصره. می فرماید: ای اهل بصره! سنت جدم پیغمبر مرد و بدعت ها جای آنها را گرفته است. اگر گوش به حرف من که امام زمانتان هستم دادید و اطاعت از امر من کردید در مسیر هدایت قرار گرفتید. عالی ترین افق تربیتی شخص امام معصوم هدایت به مسیر حق است. شعائر حسینی هدایت می آورد اما شعائری که مبنای آنها غفلت زدگی نباشد.
غفلت زدگی خواص موجب جهالت عوام ریشه جهالت در غفلت است. غفلت هم برای خواص امت است. آنهایی که می فهمند، آنهایی که برای منافع دنیا حاضر می شوند دینشان را بفروشند. آن وقت این شیعه دیگر ریشه ای در مدینه و نجف وکربلا ندارد، درست آن را باید در دست دشمن قسم خورده مکتب یهود پیدا کنید. شیعه است اما بنیاد آن به واسطه غفلت زدگی خواص امت از جایی دیگر که دشمن است تأمین می شود. تاثیر این غفلت چیست؟ جهالت مانند آب روان در بین امت جاری می شود. در صفین همین امر صورت پذیرفت. داستان قرآن بر نی از تاثیرات همین غفلت و جهالت است. دقیقا همین امر در کربلا نیز اتفاق افتاد.
۲_۲۰۱۱۱۱۲۴_۱۲۳۷۶۶۱۴۱۴
مسئولیت پذیری در عصر غیبت مساوی با آمادگی برای حضور امام غفلت خواص، جهل عوام، بی بصیرتی با حضور امام معصوم بود و این اتفاق افتاد، حال که در دورانی هستیم که امام از نظر ها غائب است. اگر عناصر اثر گذار در مجامع دینی و مذهبی در عصر غیبت عادت به مسئولیت پذیری نکنند، در عصر خود امام هم هیچ کاری از آنها بر نخواهد آمد. امر ولی امر هم امر امام است. قول و فعل او، قول و فعل امام است. شاگرد مکتب امامت و ولایت است. اگر پیاده به کربلا نرفتی اشکالی ندارد، ولی پای شعائر حسینی علمی و اعتقادی، بدور از تمام ناپاکی و جهالت ها بایست. و بعد ببینید اثر وضعی آن به چه جامعیتی خواهد رسید.

گزیده ای از سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین سید عبدالحمید شهاب در اجتماع عمومی بسیج مداحان

۸ آذرماه